Ресоциализация



Ресоциализацията подлага на промяна нагласите на човек, целите, нормите и ценностите в живота му. Но има въпрос „Кой трябва да поеме отговорността за ресоциализацията на тези хора?”. Тази трудна задача се пада на социалните работници, които се занимават със хората лишени от свобода.
Положителната страна на ресоциализацията е възможността да се даде втори шанс на тези хора, които са стигнали до положение на социално отхвърляне със своите действия, с които умишлено или не са наранили други хора. Даването на възможност за промяна на всеки нарушител на закона е много добро начинание.
Отрицателната страна е, че не всеки е готов за промяна, защото хората се променят много трудно. Средата, в която се е развивал затворника и неговите контакти оказват влияние за процеса на промяна. За жалост външната среда не предлага много възможности за интеграция на бившите вече затворници.

Технологията за ресоциализация е изследователска област, занимаваща се с
информационните технологии за улесняване на изграждането на колективно самостоятелно представителство пред хората, които за определен период от време са били изключени от социалното общество.
Ресоциализацията се насърчава чрез производството и внедряването на медиите, като уеб
блогове, уикита, подкастове, интернет форуми, снимки и видеоклипове, които дават гласа си за опита на социална, политическа и икономическа гледна точка за маргинализираните индивиди, общности и институции.
Благодарение на тези технологии, социализирането на хора, лишени от свобода ще става по-лесно и по-достъпно за тях. Във форумите и блоговете те ще споделят своите препятствия по пътя от затвора към обществото, ще обменят информация помежду си и по този начин сами ще решават проблемите, които възникват в процеса на ресоциализация. По този начин бившите затворници ще намерят приятели във виртуалното пространство, които са преживели същите проблеми като тях, сблъскали са се с отхвърлянето им от хората и които се борят да се приобщят към социалното общество.

Всяка година повече от 600 000 души са освободени от затворите, като тези хора много бързо
се докосват отново до проблемните общности. Най-добрите налични доказателства показват, че успешните преходи са твърде редки. Съществуват обаче редица програми за подпомагане на ресоциализацията на бивши затворници, много добри практики.
Към "Асоциация за реинтеграция на осъдени лица" функционира и друга добра практик:
Център за подкрепа на осъдени лица АРОЛ (за лишени от свобода и осъдени на пробация на
територията на цяла България). Този център предоставя следните видове услуги :
- Юридически –консултиране на осъдени лица по въпроси, свързани със помилване, защита на правата , правния статус , на условно предсрочното освобождаване, , и други;
- Медицинско-консултативни – предоставяне на консултации относно медицинския
статус на осъдени лица;
- Прилагане на корекционни програми за обществено въздействие, насочени към
промяна на нагласите, ценностите и поведението, както и за преодоляване на
зависимости за осъдени на наказание лишаване от свобода и пробация;
- Оказване на психологическа подкрепа на осъдените, техните семейства и деца;
- Застъпничество – осъществяване наблюдение върху поведението на осъдени лица и застъпване пред съдебни, държавни органи и работодатели.

No comments:

Post a Comment